תרגום מיידיש א.מ.ש

תאריך משוער יום ב' 29.5.1939

הדודה בת שבע כבר איננה אתנו, הלכה מאתנו למנוחת עולמה. היא נפטרה בחמשה ימים לחודש אייר, ב'ביקור חולים' בקובנה. חיתה לבד, נפטרה לבד. אבל ככה זה, ולא יכול היה להיות אחרת. מה דעתך פרידה! הדוד מוריס צריך לדעת מכך או לא....

ענטשולדיגט קינדערליך, דעם מאהל בין איך גאר ניט קיין מבשר טוב פאר אייך, אבער איך בין דאס געצווינגען על כרחי, ניט וועלענדיגט.
(סליחה ילדים, הפעם הזאת אינני מבשר טוב כלל עבורכם. אבל אולצתי לכך בעל כרחי, לא מתוך רצון)
היו בריאים. שלא תהיה לכם עגמת נפש, גם אנו כבר רגועים. ועם תקוה גדולה וחזקה לעתיד. רק שפסעלע תוכל להגר, ואז אנו, אני ואמא, מתרוממים לעוף אל ילדינו האהובים.
אביכם.


ילדי האהובים והנאמנים, פרידה ואברהם.

עוד מעט כבר 5 שבועות מאז שאיבדתי את אחותי היקרה בת שבע. היא היתה בינובה. בתקופה האחרונה לפני פסח היא הרגישה רע, הייתי אצלה מספר ימים, היא חשבה שמצבה יותר טוב. לימי החג האחרונים של פסח בקשו ממני לבוא, נסעתי מיד. היא כבר היתה חלשה, והובילו אותה עם 'גיכע הילף' (עזרה ראשונה) לקובנה לבית חולים. הייתי בפסח בקובנה. אבל זה לא עזר כלום, וכך הסתיים עולמה. שה' יתן שכבר לא יהיה יותר צער.

פרידה האהובה, כתבי לי מה שלום אחותי אלה, האם היא חיה. איך מוצאות חן בעיניך החדשות השמחות מלאה שלנו, שה' יתן שיהיה במזל לשנים ארוכות. בנוסף, אירעה אצלנו שריפה, כצפוי הפחד היה רב, וגם קצת נזק, אבל זה עובר. שרק נהיה בריאים.

אולי את רוצה לשלוח עבורנו כסף, כרגע זה לא נחוץ, כי ממירים את זה בעד מחיר נמוך וזה לא יוצא הרבה כסף. אחרים עושים עסקים, משלמים 12 ליט. לדולר, מי שרוצה להחזיק את הכסף באמריקה, מתכוונים להיות העשירים. אנו נראה מה אנו יכולים לעשות כדי שינצלו את הזמן. היי רגועה, הכל כבר בסדר, העסק שלנו עובד כשהיה.

כפי שאני רואה, את מרוצה עם התכנית של משה שלנו, אני אין לי מה לומר, אם בעיניו זה מוצא חן אני מרוצה. שיהיה במזל. מן הסתם תקוותם היא לנסוע, באם זה יתאפשר. עבורנו זו לא שמחה גדולה, למרבה הצער הרי הדרך היחידה היא שמוכרחים לנסוע. בואי נקווה שגם עבורנו יהיה מקום עם מי לחיות יחד. לעת עתה החיים מוכרחים להמשיך כפי שהיו, עם סבלנות הכל יגיע. שרק נהיה בריאים. כתבו יקירי איך אתם מרגישים. אני מייחלת לשמוע מכם בשורות טובות.

המאחלת, אמכם.

דרישת שלום לבבית להוריכם ולבני משפחתכם האהובים.
אני מוסרת דרישת שלום לבבית לכל ידידי.


פרידה ואברהם האהובים.

מזל טוב לנו, לאה'צקע התחתנה. קיבלנו שלש תמונות שלה, של בעלה, ושל שושנה.
בעלה נראה בחור חזק ועליז, דומה לאברהם שלך, פרידה. כזה רושם הוא עושה בתמונות.
רק עברית הוא לא כותב, נראה שהוא חלש בלשון הקודש. לאה מאד מאושרת איתו. כבר מספר שבועות שאנו יודעים מנישואיה, רק עדיין היינו עסוקים עם הענינים של השריפה, כך שלא היה לנו זמן לכתוב אליכם.
כולנו בריאים. משה היה בשבועות בבית, ואתמול הוא נסע חזרה לעבודה בראסיין.

אנו ממתינים לתשובתכם המיידית עם חדשות טובות.

המאחלת לכם טוב,
פסיה.

מרים מוסרת דרישת שלום.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה