תרגום מיידיש א.מ.ש

יום שני דטנובה 7.11.1938

פרידה ואברהם האהובים! מה שלומכם ילדים? את שני המכתבים שלכם עם התמונות קיבלנו, באמת היינו כבר מאד מודאגים לגביכם, 6 שבועות לא הגיע מכם שום מכתב, אבל עכשיו כשקיבלנו את כל זה, זה כיפר לכם קצת, אבל לא לגמרי.
אנחנו אוהבים לקבל מכם מכתבים לעיתים קרובות, זו היא כל הנחת שלנו. התמונות שלכם מצאו מאד חן בעינינו, יתן ה' שתחיו תמיד מאושרים ומרוצים. מארץ ישראל אנחנו מקבלים מכתבים לעיתים קרובות, הם אינם מיואשים חלילה, הם חיים בתקוה חזקה.

לאה כותבת שרייזלע חזרה בה בתוקף מלנסוע לאמריקה, היא רייזלע גם כתבה לנו כך, אבל אני לא מאמין בזה, הסיבה לזה היא משום שהם לא רוצים להכביד עלינו בענינים כספיים, אבל באמת לא שייך להתחשב בזה, בנוגע לכסף לא יהיה אצלנו שום עיכוב.
אבל אני רוצה לשאול אתכם ילדים, מה יהיה במקרה שאתם תנפיקו את המסמכים על שמה של רייזלע, והיא לא תסכים לנסוע, האם אותם המסמכים יהיו רלוונטיים לאדם אחר, דהיינו עבור פעסעל'ה שלנו. בבקשה זיכרו מהענין הזה, ותבררו כיצד ניתן לבצע את הדבר.

לעת עתה אין אצלינו שום חדשות, שקט, רגוע. מה יהיה מחר אף אחד אינו יודע, בכלל השמים האירופאים מעוננים, וכל רגע יכול להתחיל שטפון, אבל אין מה לדאוג בקשר לזה, איפה יותר טוב?

תהיו בריאים ילדים, אנו ממתינים למכתבים תכופים מכם.

אביכם.

דרישת שלום להורי אברהם, הננו מברכים אותם בחיים ושלום.


חביבי שלום!

גם אני מאשרת את קבלת התמונות, ומודה אני לכם מאד ומאד, מרוב שמחה לא ידעתי מה לעשות. העברתי אותם למשה בתנאי שיחזיר לי תיכף חזרה. גם אני אשלח לכם בפעם הבאה תמונות, ואז אשלם לכם מידה כנגד מידה.
שלכם, פסיה.
ילדי היקרים והאהובים פרידה ואברהם.

היינו מאד מודאגים שכבר מספר שבועות לא קיבלנו מכם שום מכתב, תודה לא-ל שאתם מרגישים טוב. אנו שמחים מאד עם התמונות שלכם, מאד נחמד לקבל אורחים מנייר. שרק נהיה בריאים ונשמע בשורות טובות מרחוק.

מה נשמע בקשר לכסף שאחותי המנוחה מרי רצתה לארגן עבור המשפחה שלה. איך את חושבת ביתי האהובה, כיצד ניתן להשיג זאת בהקדם אפשרי? זה מאד נחוץ עבור בתנו האהובה מרים כדי להסתדר. מה אפשר לעשות, בכוח אי אפשר לקחת את זה.

אנו מודים לך עבור החבילות, הכל מתאים לשימוש. הגיסה אסתר (אשתו של יצחק אחיה של נחמה-דני) נמצאת בשיקגו, אני רוצה לדעת מה שלום אחותי אלה, מה מצבה? את הכתובת שלה שלחת לי, אני מתכוננת לכתוב לה.

בימים אלה אנו ממתינים לעטה, כבר שבועיים שהיא נסעה לוילנא עם פרל'ה, הגיע מכתב ממנה. אין חדשות שמחות, מרי שלהם חולה, הם מספיק שבורים מהאסון שקרה אצלם. שכבר תהיינה חדשות שמחות.

כתבנו מכתב ללאה, וביקשנו ממנה שתשפיע על רייזלע שתסע אליכם לאמריקה, הרי כבר עברו כמה שנים והיא לא דאגה לעצמה לשום דבר. התקופה מספיק קשה, נקוה שיבואו דברים טובים.

תהיו בריאים אהובי, אנו מצפים לקבל מכם מכתבים טובים לעיתים קרובות.

דרישת שלום לבבית להוריכם, ולידידתי האהובה.

המאחלת, אמכם.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה