נכתב בעברית

מוצאי שבת קודש בראשית, כ"ז תשרי תרצ"ט דטנובה 22.10.38

פרידה ואברהם האהובים!

מה שלומכם יקירי? כבר הרבה הרבה זמן לא כתבנו לכם מכתב, זוהי באמת עולה גדולה שנהגנו כלפיכם, וכמו כן כלפינו. בכך שאיננו כותבים אנו גורמים לכך שגם אתם אינכם כותבים לנו, כבר מספר שבועות שאיננו מקבלים מכם מכתב, אינכם צריכים להתחשב אתנו מדה כנגד מדה, אנו ממתינים למכתביכם בקוצר רוח.
ה' יודע, אתם בריאים? קיבלת עבודה פרידה? אצלנו אין חדשות מיוחדות, כולנו בריאים תודה לאל.

משה היה אצלנו בחג, הוא בריא תודה לאל, עובד באותה משרה בראסיין.
מארץ ישראל אנו מקבלים מכתבים, רייזלע כתבה לנו שאין לה חשק לנסוע מהארץ, אבל אנו מניחים שהיא תסכים להתרצות, אם היא רק תשיג את המסמכים הנחוצים. בכל מקרה המסמכים יבואו לשימוש, אם לא עבורה למה שפסיה לא תוכל לנסוע. אבל אני מניח שרייזלע תסע.

את החבילות ממשפחת מרגלית קיבלנו, הן טובות מאד, בגדים שמתאימים לילדים. שה' יעזור להם בזכות כך, ואנו מאד אסירי תודה להם. היו בריאים.

אביכם.

אני אכתוב להם מכתב נפרד, כרגע קשה לי לכתוב להם. יען כי אמך איננה יודעת עדנה מהאסון שקרה שם.


לפרידה ואברהם שלום רב !

זה מזמן לא קבלנו מכם מכתב, אולי בשביל זה שלא כתבנו לכם. החגים כבר עברו, משה נסע למשרתו, ושוב חזרו אותם החיים המונוטוניים שמלפני החגים.

משה ספר לנו אודותיכם, מזה שמרת אלקינד סיפרה לו, ואנחנו לא עיפנו מלשמוע, כי כל דבר פעוט ענין לנו. אלקינד ספרה גם זה שקניתם שעון יפה, אבל בפעם הראשונה הקניה לא הצליחה ואברהם מוכרח היה להחליף את השעון ושוב קנה, ושוב החליף, כנראה הנך אברהם ביזנעס מען גדול, את פרידה אני יודעת שהיא בת-סוחר ומבינה מסחר.
פעם שניה ספרה עלקינד שפעם קרה מקרה כזה, שאברהם נסע ללוות את עלקינד ופרידה נשארה לחכות לו במקום קבוע. מחכה, מחכה. ואברהם לא שב. נוסעת פרידה הביתה, וגם בבית לא מצאה וסוף סוף שב הבחור עיף ויגע ומצא את בחורתו מחכה לו בכיליון עינים. השמחה היתה רבה פגשו אחד את השני.

הארץ האחת הקולטת את הפליטים היא ארצות הברית, ומי יודע? עד מתי תתן לנו עזרה ארץ דמוקרטית זו. חטא גדול עומדת מדינת אנגליה לעשות נגדנו.

את החבילות מציקגה קבלנו. ישנם בגדים מאד יפים כמעט כל שמלות קלות לקיץ.
אבא יכתב מכתב לאסתר.
לאמא לא סיפרנו אודות מות הדודה כי מאד מכאיב להגיד לה זאת. בכתבך למרת מרגלית, כתבי לה ברכה מאתנו וגם תודה בעד ההתענינות שהראתה לנו.

אצלנו אין חדשות. עטה נוסעת מחר לוילנה עם פרלה שלה. מתכוננת היא כבר מזמן לנסיעה זו אבל כל העת לא יכלה להחליט אם לנסע או לא באשר זה עולה הרבה כסף. אבל לבסוף החליטה ונוסעת היא, שאלה אם תוכל מה להואיל לאחותה האומללה. כי מצב בריאותה לא הוטב.

אסים לכתב כי לא לאחר לפוסטה. אצלינו כבר קר קצת. שלג עוד לא ירד, אבל את התנורים מסיקים בכל יום.

ברכה מאמא, מרים ומשה.

משה יכתב לכם מרסיינאי כך הבטיח לנו.

שלכם באהבה רבה פסי.

Dotnuva

ברכה לך מהדודה מינובה. היא לא באה אצלנו לחג כי מרגישה היא את עצמה לא בכי טוב. מרים היתה אצלה, בנסעה לקובנה. הדודה מקבלת זריקות (איינשפריצונקלן) כי נחלשה קצת.

נקוה שיוטב מצב בריאותה. הכתובת שלה, שאלת פעם.

B. Cerievnenei
Pas milrerngs.
Senioji g-ree 75

כתבי לה מכתב אם יהיה לך פנאי.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה