נכתב בעברית

שלום לכם פרידה ואברהם. חיפה- 23.9.38

אמנם כבר איזה שבועות שקבלתי את מכתבכם אך הרי תבינו שקשה היה לענות בזמן שדנים בענין כ"כ רציני.

חשבתי והפכתי בענין ובאתי לידי מסקנה שאינני צריכה לעזוב כרגע את הארץ. אם יש ביכולתכם לעשות דבר מה בשביל אילה שנשארו בליטא. עשו בשבילם. הרי להם נחוצה עזרה זו.
האנטישמיות הולכת ומתפשטת, ועם חוצפתו של היטלר מחמיר גם המצב הבין לאומי, תעבור עוד שנה ועוד שנה האם סו"ס לא תפרוץ מלחמה?

ובכן דעתי היא שתקבלו אליכם את אחת האחיות או את משה. הגורם העקרי שאתם פניתם אלי בהצעה זו הוא בטח המצב השורר כעת בארץ כנראה שאתם מתארים לכם את המצב הרבה יותר גרוע כמו שהוא. אלפי עשרות יהודים חיים פה ואינם חושבים לעזוב את הארץ.
אמנם המצב לא הוטב עוד. רציחות וחבלות פה ושמה. התרגלנו כבר לזה. כמובן הכאב הוא גדול הנה בשבוע שעבר נפלו שלשה חברים בזמן שנסעו לתור מקום חדש להתישבות הם עמדו בראש ההגנה בעמק. גדולה האבידה. אך יקומו אחרים במקומם שגם הם יהיו אמיצים ובעלי מרץ כמוהם. זוהי נחמתנו.

הממשלה עשתה הפעם מעשה היפה היא לקחה את הנשק מהשוטרים הערבים אך אצל היהודים השאירה ובכלל החיילים? היהודים הרבה נשק לאן שאתה פונה רובה, אקדוח. זה באופן רשמי ובאופן בלתי רשמי?
למה עשתה הממשלה הפעם את הצעד היפה קשה להבין. ברור שהיא בוטחת יותר ביהודים משבערבים וכן הם גם יודעים את סיסמתנו הבלגה. אך אולי ישנה פה סיבה אחרת מי חכם ויכול לחדור לפוליטיקה שלהם. בכל אופן המעשה הזה ירומם קצת את הרוחות המדוכאים.

פרידה ואברהם! אני מודה לכם מאד מאד בעד רצונכם הטוב לעזור לי, אך מצבי הוא לא כ"כ רע שאהיה מוכרחה לחפש מפלט מפה. אני עובדת מספיק לי לקיומי. מבלה לא רע עד כמה שאפשר בזמן כזה (אך הרי זה ג"כ יעבור סו"ס)
אני מבינה שכעת יש לכם ההזדמנות לסדר את הנירות. אולי במשך הזמן כשארצה בזה לא תהיה לי האפשרות, אך נקוה שלא יגיע למצב כזה. לאה בטח כתבה לכם ג"כ. חשיבתה היא ג"כ שלילית. אל תדאגו לנו יקירי. במשך הזמן יסתדר הכל על הצד היותר טוב. אל דאגה.

מה שלומכם יקירי? האם אתם שניכם עובדים? האם יש לכם דירה טובה? ורהיטים האם קניתם? כתבו מה מתרחש אצלכם. האם בקר אצלכם חברכם גלמן?
מהבית אני מקבלת מכתבים לעיתים קרובות כולם בריאים וגם לאה כותבת מדי פעם לפעם מכתב. היא שמחה ועליזה.

בחג ראש-השנה זה כנראה שלא נתראה. לא כדאי לנסוע עכשיו. אולי לחג הסוכות יוטב המצב אזי אסע אליה.

שלום לכם יקירי חג שמח ועליז.

אחותכם שושנה.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה