תרגום מיידיש א.מ.ש

פרידה ואברהם האהובים תאריך משוער 24.04.38

רק כעת סיימתי לכתוב מכתב לבנות בארץ, וחשבתי לעצמי שאנו הרי חייבים גם לכם מכתב. וכמו שאתם רואים, את החובות של המכתבים איננו מצליחים לפרוע.

מה נשמע חדשות אצלכם? איך עבר עליכם הפסח? אני הייתי בימי החג האחרונים של פסח בקובנה, וביליתי די טוב את הזמן. גירשתי קצת מהראש את עגמומיותה של העיירה הקטנה, ביקרתי בתיאטרון, קולנוע, הרצאות, וגם הלכתי לבקר קרובים.

פרידה! הייתי אצל אברהם כץ לביקור, באמת הם קיבלו את פני מאד בידידות, ופשוט שמחו איתי. פגשתי שם את חיה, והם מאד התעניינו אודותיך ואודות אברהם. סיפרתי להם אודותיכם הכל בדיוק ובבירור, יותר מכל התעניינה חיה אודותיך ואודות בעלך.
חיה אומרת שכנראה היא כבר לא תתחתן, כי היא לא יכולה בשום אופן להתאים את עצמה לאנשים. בנוגע לדוד, (דוד אברהם – אחיו של שלמה) היא מספרת שהוא מרגיש לא רע, כמובן שמצב בריאותו תלוי בזמנים, פעם יותר טוב ופעם יותר גרוע, אבל לפי השנים שלו זה עדיין לא נורא.

חיה ביקשה ממני שתכתבי אליהם, הבטחתי לה למסור לך את בקשתה. פרידה! כתבי אליהם מכתב מתי שהוא, אם יהיה לך זמן. חיה הזמינה אותי שאסע אליהם ליעוויע, ואני דחיתי את נסיעתי לפעם אחרת.

אצל כץ קיבלתי מתנה, מטריה. זה דווקא יבוא לי לשימוש. נראה שכץ עושים עסקים לא רעים. את כנראה זוכרת איך שהוא רגיל לומר - "עסק חייב לדפוק", וכנראה שזה דופק טוב. זה מתפקד כמו שצריך. כץ סיפר לי שבשנת 39 תהיה בניו יורק תערוכה עולמית, והרבה יוכלו לנסוע. אגב, אני ידעתי את החדשות גם בלעדיו, אנו הרי קוראים איזה עיתון, אז אנו יודעים מה שנעשה בעולם. כץ אומר שהוא יסע עם המטריות שלו לתערוכה. הצעתי לו לנסוע בתור מוכרת, אבל הוא לא מעוניין בזה, הוא אומר שאני צריכה לנסוע בתור תיירת, כי יש לי הרי אחות וגיס באמריקה. אז מה אתם אומרים על זה? אבל יש עוד קצת זמן לחשוב על כך.

אצלנו אין חדשות, עוד קצת קריר, ואנו עדיין מסיקים את התנורים. די מאמע זארגט שוין אפילו וועגן אקערן דעם גארטן און זעצן בולבעס, אבער די בולבעס קענען נאך זיין אין געפאר, און פארפרארן ווערן. (האמא כבר מתכננת אפילו לחרוש את הגינה, ולזרוע תפוחי אדמה. אבל תפוחי האדמה יכולים עדיין להיות בסכנה ולקפוא.) התותים מלבלבים, וצומחים מיום ליום. את גינת הפרחים כבר הכנו גם כן, וכבר מאד יפה מסביב לבית.

משה בודאי כתב לכם בשהותו בפסח. משה נראה טוב. הוא בקרוב יגיע הביתה לחופש.

מתי אתם משתחררים מבתי הספר? והיכן תבלו את הזמן הפנוי? צריך הרי קצת להרגע, ולאסוף כוחות חדשים לשנת הלימודים החדשה.

נו, אסיים כבר, כי אין מה לכתוב.

היו לי בריאים וחזקים, וכתבו מכתבים ארוכים.

פסיה.

כן פרידה, את מבררת את כתובתו של הרב, זוהי הכתובת:

Poztova 7

Wilna

Rabi. J. Rubinstein

Polen

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה