תרגום מיידיש א.מ.ש

פרידה האהובה והנאמנה! יום שלישי 11.5.37
כבר זמן רק לא כתבנו לך מכתב, זה רק בגלל שאין אצלנו חדשות. אגב, אנו כל כך שקועים בבעיותינו, שאיננו מבחינים כיצד הזמן עובר.
היום בקרה אצל פרומע מרקוס נערה, קרובת משפחה שלהם, שהגיעה מאמריקה (ברוקלין) והיא נוסעת שוב חזרה לשם לאחר חודש. היא חיתה שם בברוקלין 15 שנה, ולפני מספר חדשים היא נסעה לארץ ישראל, שהתה שם מספר חדשים, עבדה בקטיף, יש לה שם חברים. לאחר מכן הגיעה כעת לליטא. אביה גר בקובנה (לא עשיר גדול).
כעת, כפי מה שאומרים, היא מתחתנת בקובנה עם אדם הגון, והיא נותנת לו נדוניה את אמריקה, כי היא בעלת אזרחות אמריקאית, יש לה את זה מן הסתם ברשותה.
הזמנו אותה אפוא אלינו, והיא אכן בקרה אצלנו, והבטיחה למסור לך דרישת שלום בעל פה. כתבי נא לנו מיד מכתב. היינו רוצים לשלוח לך משהו, אבל לא ידענו מה נחוץ לך. לאה בוודאי כתבה לך מארץ ישראל, היא נמצאת בארץ כבר למעלה משבועיים, שיהיה במזל. היתה לה נסיעה מאד טובה בריאה ושמחה.
אביך.

כולנו בריאים תודה לא-ל.


פרידה'לה האהובה.

היום בקרה אצלנו נערה שנוסעת בעוד חודש בערך לאמריקה. בוודאי תפגשי עמה, ותקבלי ממנה דרישת שלום בעל פה. היא נראית אדם חברותי. מאד היינו רוצים לשלוח באמצעותה דבר מה עבורך, אבל אין לנו מושג מה לשלוח לך. כתבי נא מיד אודות זה.

קיבלנו מכתב מלאה מחיפה, רייז'לה באה לקראתה לאניה. השמחה היתה גדולה.
היא כותבת שרייזע נראית כמעט אותו הדבר כמו בליטא, רק היא מאד שחומה מהשמש.
היא לא כותבת יותר פרטים.

היי בריאה וחזקה.
שלך, פסיה


בתי האהובה והנאמנה פרידה.

קיבלנו את מכתבך, יחד עם מכתבה של לאה. זה היה ב-6 במאי.
היתה אצלנו שמחה גדולה שלאה כבר נמצאת אצל רייזלע, מרוב שמחה רייזלע לא כתבה, וגם לאה כתבה מכתב קצר.
אנו ממתינים בימים אלו למכתב מהם.

כתבי לנו מה יהיה נחוץ לך מליטא, נוכל לשלוח לך. תבררי אצל מינה, או אצל סנדר או פישל, הם מכירים את הדודות של הנערה שנוסעת לאמריקה. הם מקובנה, גרו על ההר הירוק, אלעס פראלען הם היו פייכעל. גם ילדיה של בת דודתינו לאה אפשטיין הם ידידיה. אושר היא לא מצאה באמריקה, אבל בכל זאת היא נוסעת חזרה. אצלנו החדשות כרגיל תודה לא-ל, עובדים קשה. עושים כעת שיפוצים, צובעים את הקורות במסעדה. גם את הרחוב מטפחים, נטעו עצים ליד המדרכה.

מה נשמע אצלך בתי האהובה? איך את מרגישה? יש לך עבודה כעת? איך את מבלה את הזמן?

את יודעת פרידה'לע מה אני מוכרחת לכתוב לך, דיברתי עם פרומע מרקוס בנוגע לכסף שאנו חייבים לה, והיא אמרה שהיא היתה רוצה שאת תמסרי את הכסף לחיה רייזל מרקס, כי רבי שמואל כתב משהו עבור ילדיה. היא אומרת שאין מה למהר, כשנקבל את הכסף תתכתבו, ואת תשלחי את זה אליה לבולטימור, אבל שלא תאמרי את זה לאדם אחר.

אני מקווה שקבלת מכתב מהילדים בארץ ישראל. את החבילות שלך לא קבלנו, את מוכרחה לחפש אותם בדואר, אולי עוד תמצאי אותם. היי בריאה. כתבי מכתבים גדולים.

המאחלת לך, אמך.

דרישת שלום לבבית לדוד ולכל ידידינו.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה