תרגום מיידיש א.מ.ש

בתי האהובה והנאמנה פרידה! 16.3.37
כבר כמה שבועות לא כתבנו לך מכתב, המתנו למכתב ממך, אבער ניט דערווארט, אמא 'מנדנדת' כבר כמה ימים שיכתבו אליך מכתב.

לאה יצאה מקובנה ביום רביעי שעבר, ב-10 לחודש זה. קיבלנו כבר שתי גלויות מברלין, קיבלו את פניהם יפה שם, גם מהחלוצים שלהם בהשומר הצעיר.

הם היו בברלין יומיים, קנתה לעצמה מה שהיה חסר לה. היא טיילה בברלין עד כמה שניתן לטייל ביומיים, לא היתה לה כל עגמת נפש, הכל היה מסודר באופן הטוב ביותר.
הם הגיעו לברלין ביום חמישי בבוקר, ונסעו משם ביום שישי בערב ליוגוסלביה, שם הם כנראה יתעכבו במשך כמה שבועות, ואז הם יעלו.

אנו מניחים שהם יגיעו לארץ ישראל בחול המועד פסח. אנו מקווים לקבל ממנה מכתב מיוגוסלביה בסוף השבוע הזה, אז בודאי נדע הכל, ונכתוב לך.

זה עלה לנו 2000 ליט, ה'מרכז' לקחו ממנה 950 ליט, כי הם צריכים להתעכב ביוגוסלביה, עולה שם הרי לחיות בחיי היום יום. כך בסך הכל זה עלה לנו אלפיים ליט. כמובן לוינו את זה, חצי לוינו בריבית, ואת החצי השני לקחנו מגמילות חסדים. כשנקבל כסף, אז נסלק את החובות. אבל אודות זה במכתב אחר.

מה את חושבת פרידה, זה יארך הרבה זמן עם הכסף ההוא?

לאה המתינה לחבילה. אולי היא היתה בוחרת איזה בגד לעצמה, אבל עדיין לא קיבלנו.

אין אצלנו שום חדשות, כולנו בריאים תודה לא-ל. היו כולכם בריאים ילדי. שיהיה לנו נחת מכם. אנו ממתינים למכתבך.

אביך.

דרישת שלום לבבית לדוד, אנו מאחלים לכם פסח שמח ובריא.


פרידה'לע חביבתי שלום רב לך!
כבר הרבה זמן לא כתבתי לך, פשוט לא היה זמן. וכעת נטלתי את עצמי לכתוב, ואם זה יצליח לי, אכתוב לך על נסיעתה של לאה.
הנסיעה של לאה באה באופן די פתאומי, תוך שבועיים היא היתה חייבת לארגן לעצמה הכל, זאת אומרת את המסמכים, ודברים לנסיעה.

באמת אנו עצמנו לא האמנו שנוכל לסדר הכל בזמן כה קצר, אבל מתי שמוכרחים נהיינו 'ביצועיסטים' . לאה לא לקחה יותר מידי דברים, אבל כל מה שהיא תפרה לעצמה היה מאד יפה. נראה לי שלאה כבר כתבה לך מה שהיא תפרה לעצמה. חיכינו מאד לחבילה ששלחת לנו, כי זה בוודאי היה בא לשימוש, אני מאד מתפלאת שעדיין לא קיבלנו.

אני נסעתי עם לאה לקובנה, זה היה ביום שישי לפנות בוקר. הפרידה בבית עברה די טוב, ללאה יש הרי אופי מאד חזק, והיא יודעת כיצד להחזיק מעמד ברגעים כאלה.

מקובנה, חשבנו שהיא תצטרך לנסוע ביום ראשון, אבל למעשה היא נסעה ביום רביעי לפנות ערב, בשעה 6, עם הרכבת שנוסעת לברלין. יחד אתה נסעו עוד 10 בנות.

הגיעו הרבה ללוות את ה'עולות', ללוות את לאה הגיעו גברת רובינשטיין ויאגאיטע (אלו הן שאת מכירה), יאגאיטע לא מפסיקה לדבר אודותיך, היא רוצה שתכתבי לה.
היא יצאה מהקיבוץ כי אין לה סיכוי לקבל סערטיפיקט. כעת היא גרה בחדר עם עוד בת, והיא מחפשת (משרה) לקבל עבודה, כמו גם אפשרות לעשות עליה. רק כפי הנראה זה הולך בקושי.

פרידה'לע, אני שולחת לך תמונות שלי עם לאה. (אני כותבת לך את השמות, כי אולי לא תזהי אותנו, יצאנו מאד גרוע).
לפני הנסיעה של לאה הצטלמנו בבית, היה קר בחוץ, ולכן אנו נראות קפואות. אני מאמינה שהמכתב הזה יגיע אליך בחול המועד פסח.

פרידה'לע, כתבי לנו על הכל, איך את חיה כעת. מדוע את כותבת כל כך מעט על עצמך. את בוודאי חושבת שזה לא מעניין אותנו, אבל יש לך טעות גדולה גדולה.

בבית כבר מרגישים חזק את הערב פסח, אנו סיננו את היין, ומחר נכין מי דבש. היום כיבסנו כביסה, ונטף מרק מהראש, כמו שאמא אומרת.

בחוץ יורד גשם מידי פעם, אבל הקיץ עדיין לא יצא. בקובנה מתכוננים לשטפון גדול. נו, מה עוד אכתוב לך? אה, כן. קיבלנו מכתב משושנה, היא כותבת מה שלאה תקח אתה, אבל המכתב הגיע מאוחר מדי.
באופן כללי היא כותבת שלאה תקח כמה שפחות דברים, כי היא בודאי תלך לקיבוץ. שושנה כותבת שהמצב הקשה כמו שהוא כעת בארץ, לא השפיע באופן כל כך קשה על הקיבוצים כמו על אדם בודד.

על עצמה היא כותבת שהיא עובדת. אנו מקבלים לעיתים קרובות דרישות שלום משושנה באמצעות גולדברג, היא נפגשת אתם כל יום. אגב אכתוב לך חדשות, שלאה גולדברג מתחתנת, החתונה תהיה מיד אחרי פסח.

דרישת שלום לך מעטע, היא יושבת כעת אצלנו. בקרוב משפחתם תגדל. מתי תהיה השמחה אצל עטע אינני יודעת, בכל אופן אכתוב לך.
פרידה'לע, היי בריאה ועליזה, ותבלי טוב.
התמונה של המשפחה לא יצאה טוב, שלא תהיה לך עגמת נפש.

שלך, פסיה.

דרישת שלום מאמא, מרים, והדודה. אנו נראים כולנו טוב יותר.


בתי היקרה פרידה.
מה שלומך, איך החיים אצלך?
היה לי הרבה לכתוב. אני חושבת תמיד על התקופה הטובה שהיתה לך ולכולנו, כל כך מהר חלפה, למרבה הצער איננה, אי אפשר לעזור לעצמנו במאומה. יתן ה' שנשמע ממך בשורות טובות, ומכל אלו משלנו.

אני חושבת שאת תקבלי את המכתב הזה בפסח. את הרי בוודאי כבר יודעת שלייענקע שלנו כבר נסעה במזל, שתגיע למקום בהצלחה.

כנראה זו היתה חבילה טובה בשבילנו, ראשית, בכזה זמן לא רגוע, וגם בנוגע לכסף, לקחנו על עצמנו התחייבויות. יתן ה' רק שנשמע בשורות טובות.

היי בריאה.

המאחלת לך, אמך.

דרישת שלום לבבית לדוד ולכל ידידינו.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה