נכתב בעברית

לפרידה רב שלום! 31.1.37

כבר שבוע שקבלנו את מכתבך. והחלטנו לענות לך מפני שלא תדאגי אודותינו.
תמיד כשאין מה לכתוב (או לשוחח) מתחילים לספר מזג האויר וגם אני אתחיל מנושא זה. אצלינו עכשיו חרף עז ואכזר אע"פ ששלג אין אך הקור מגיע עד °30 צלזיוס.
עד חדש ינואר ירד גשם וחשבנו שכבר לא יהיה חרף אבל טעינו. אבא כבר הגיד שלא יקנה לו "וואליקעס", אך עכשיו כבר הוכרך לקנות. מסיקים אנחנו את כל שלשת התנורים ובאמת נעים לשבת בבית. מרים רוצה שאלך אתה לטייל אך אני יראה להושיט את האף החוצה כמו שאת כתבת לנו אודות מזג האויר כבר גמרתי.

עכשיו אכתב לך הגישעפטן שלנו. משנה זו כבר לקחנו במקום בית השכר רעסטאראן קודם קראו זה טראקטור אבל עכשיו שינו בשם. הפַטֶנְט לא עולה בהרבה כסף, וחוץ לזה אין בשביל מי לפחד. בשנה העברה בא ראטמאן ומצא ששותים אצלינו י"ש, ולא חשב הרבה ועשה פראטאקול. שלמנו בעד זה 150 ליט. ובכן השנה כבר לא חפצנו ריזיקורן ולקחנו רשות גם לי"ש.

פרידל'ה מה נשמע אצלך מחייך את, כותבת לנו מעט מאד כך שלא יודעים אנחנו שום דבר. איך את חיה עם הבת, ויחס הדוד אליך מאד חפצתי לדעת. איזו סכוים יש לך לעתיד אולי תקבלי משרת מורה.
משה הזמין לי אצלו אך כעת עוד לא אסע.

משושנה קבלנו אתמול מכתב. היא מתאוננת שאת לא כתבת לה שלחנו עבורה מכתב שקבלנו ממך מאד שמחה על זה. שושנה כותבת שבטח את שכחת שהיא מתקימת בעולם. כתבי לה.
פרלה ישנה עכשיו אצלנו היא מדברת כאדם מבוגר (באמת) מהכל היא יודעת עכשיו שואלת היא אותי איפה אני כותבת מכתב וכשהגדתי לה שלפרידה היא אומרת באמיקה, עוד לא שכחה אותך.
שושנה שלחה עבורה לופט באלאנעם (בלונים) שניים במכתב והיא כה שמחה שמרב שמחה לא ידעה מה לעשות זרקה אחד על הארץ ותיכף התפוצץ. אך לבכות לא בכתה והגידה שתבקש מרייזאלע מפלשתינה (כך היא אומרת) שתשלח לה אחר. הרבה מאד צחקנו עטה קלייבט (מקבלת) נחת ממנה, ובאמת היא מאד מפותחה לפי שנותיה. היא שרה את כל השירים במילים ששומעת מאיתנו.

אגמר לכתב. כי אלך אל הפוסטה לקבל עתון. נשמע מהמתרחש בעולם.

היי בריאה ושלמה. נשיקות רבות.

פסיה.

תרגום מיידיש א.מ.ש

בתי האהובה פרידה.
עבר כבר שבוע מאז שקבלנו את מכתבך, תודה לא-ל שאת מרגישה טוב. מה שלום השיניים שלך, את סובלת כאבים? עולה לך הרבה כסף הטיפול?
מה נשמע אצלך? איך את מרגישה? איך כעת הקור אצלכם? אצלנו היה שבועיים כפור גדול, היום הוא כבר נשבר. תודה לא-ל עברנו את זה בשלום.

הילדים ודאי כתבו לך שיש לנו רשות למכור ברנדי בבית, בא נקוה שהחיים יהיו קצת קלים יותר, הפחדים שעברנו מידי יום לקבל דוחו"ת... בא נקוה שהכל ישתפר, וממך בתי היקרה, נשמע בשורות טובות. כתבי לנו מכתבים ארוכים, כתבי מי הם מכריך הקרובים וידידיך.

אני נכנסת לעיתים קרובות לפרומע מארקס, כבר כתבתי לך מה אירע אצלם. כנראה שהאסון גדול מספיק עבורם. אבל מה אפשר לעשות, החי מוכרח לחיות. פרומע לבד, גם בריאותה מאד חלשה, הרגל שלה חולנית. אבל למרות הכל היא מתפקדת די טוב. ואם לא קשה לך, כתבי מכתב לפרומע.

מה אכתוב לך, אני ממתינה לתשובתך המיידית עם חדשות טובות ממך. משאלת לבי הינה לו היית יכולה להנשא. אין מה להמתין, כשעדיין צעירים ונאים. ומה חושב הדוד לתת. כתבי לנו אודות כך מה שאת יודעת.

היי בריאה וחזקה.
המאחלת לך, אמך.

דרישת שלום לבבית ממני לדוד.
דרישת שלום לכל ידידי.

אבא ל"ז ומרים דורשים בשלומך בלבביות. אבא לא נמצא בבית, הוא עסוק עם "די קאלשע געשעפטן" (העסק המשותף). מרים נראית די טוב החורף הזה.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה