נכתב בעברית

דטנובה. 24.12.36

לפרידה יקרה שלום וברכה. אתמול באתי הביתה לעשרה ימים. ומכיון שלא עניתי לך עדין על מכתבך שכבר מזמן קיבלתיו אכתב לך כעת כמה מלים.

ראשית את בודאי רוצה לדעת על המתרחש בבית ובכן אוכל להודיע לך שהכל כפי שהיה ואולי עוד יותר בסדר מתמיד ז"א מקושט יותר. כולם בריאים ושלמים ובמצב רוח לא רע. הפרנסה גם כן כמו תמיד אבל בכלל בדטנובה עצוב ועגום מאד. בצה, ואין אנשים עם מי לשוחח זה הכי רע.

אצלי אין חדשות אותם החיים כפי שאת עדין זוכרת אותם. העבודה לא מקשה עלי החיים בקבוץ מכל שכן. נמצאים כעת בקיבוץ רק 17 חברים. כולם חברה די טובים וחיים אנו חיים יפים כפי שפועל צריך לחיות. והנך טועה טעות גמורה בחשבך שחסר לנו אכל, זה בודאי ובודאי לא חסר לנו.

הננו מבקרים תכופות את האופרה וראי נוע. יש לנו תקציב חדשי לכך וחוץ מזה הולכים עוד מכספינו אנו, ככה שמבקרים תכופות מאד ראי נוע. בזמן האחרון ראיתי באופרה את "שמשון ודלילה". באם את זוכרת מה"חומש" זה יפה מאד ביחוד מוצא חן בעיני המחזה איך שמעוורים את שמשון ובכלל נותנים שמה טפוסים יפים מהעברים הקדמונים ומהבנות הקדמוניות ויש לך תמונה בהירה מחיי היהודים האבות שלנו. ביום ראשון האחרון ראיתי את "פאוסט" אבל בלעדי פטרוסקאס-ן ובאמת זה יצא לא כל כך יפה. הנך זוכרת בודאי עוד כשהיינו יחד את דבודה י. באופרה אזי היה יפה מאד.

תסלחי לי מאד על התלישות אשר במכתבי זה לא היה לי כעת מצב-רוח לכתיבה ובשום אופן לא יכולה אני לרכז את מחשבותי.

הנך שואלת על הנשמע בתנועה שלנו כן, בעקב המאורעות בא"י ובשל המצב הקשה העליה הצטמצמה קצת התנועה שלנו ביחוד קבוצי ההכשרה אבל אל יאוש עוד עלה נעלה. גם אני חושבת אחרי חצי שנה לכל היותר 3/4 שנה אעלה ככה יוצא לפי חשבוני.

מרים לא נמצאת כעת בקיבוץ קבלה חפש לשלשה חדשים והנה כעת בבית. את יתר החברה אינך מכירה כולם חדשים.

מה נשמע אצלך? מה מצבך בבית הדוד? האם אין לך אי נעימויות? כתבי על הכל במפורט.

אבקשך תיכף לענות על כתובתי בקובנה

שלך לאה.


פרידאלע רב שלום!

רוצה אני לשלח לך נשיקות אחדות לכן ישבתי לכתב.

לאה באה אתמל לחג בַאלֶעד.
כמו תמיד היא שמחה ושוררת ומלמדת
אותי שירים חדשים שאני לא יודעת אותם.

פרידאלע מה שלומך? כתבי מכתבים ארוכים.

שולחת אני לך נשיקות רבות וחמות.

פסיה.
ברכה לך מהדודה.


תרגום מיידיש א.מ.ש

בתי האהובה והיקרה פרידה, 24.12.1936
מה שלומך, כתבי לנו בפרוטרוט על חייך, כיצד את חיה.

אני אישית לא כתבתי לך מכתב כבר במשך שבועיים. זוהי רק עצלות לכתוב.

אמא ומשה כתבו לך מכתב מקובנה ב-15 לחודש, וגם שלחו את המסמכים.

בוודאי קיבלת אותם. בוודאי היתה לך עגמת נפש מכך שהשליחה התעכבה אצלנו כל כך, אבל אף אחד איננו אשם בזה.

פרידה, באם מתי שהוא תקבלי את הכסף, ותהיי מעוניינת לשלוח לנו, שלחי ל"קומערץ-בנק קובנה", לא לבנק המרכזי. כי שם עובדת "מלכה קאהן", איננו רוצים שהם ידעו מכך. אני מאמין שעוד יקח מספיק זמן לפני שהענין יסתדר.

אצלנו אין חדשות, כולנו בריאים תודה לא-ל, אמא מרגישה גם כן לא רע תודה לא-ל. מרייזלע אנו מקבלים מכתבים לעיתים קרובות, היא מרוצה תודה לא-ל.

בתו של לפיקארס מארץ ישראל נסעה שוב לאמריקה, לקובה, ולשם הגיע מכרה מארצות הברית, כמדומני מוושינגטון, והתחתן אתה. צירף אותה למסמכים שלו, והיא נסעה איתו. איטה ראשע מאד מרוצה מכך. כל אחד מגיע הזמן והמזל שלו.

היי בריאה, דרישת שלום ידידותית לדוד.

אביך.

אמא, פעסע, ומרים מבקשים למסור לך דרישת שלום, במכתב אחר הם יכתבו לך גם כן. קיבלנו ממך שתי גלויות, אף מכתב. נראה שזה עולה יותר זול.


שלום רב פרידה'לע חביבתי!

אכן כבר זמן רב לא כתבתי לך, אי אפשר לגשת לכתיבה, העצבים כאלה כל כך צושרעט?, ושוב אין מה לכתוב.

פרידה, מדוע את כותבת כל כך מעט. איך שלא יהיה, לכתוב הרי מוכרחים. אינך צריכה להיות מודאגת יותר מדי. הכל יעבור, את תסתדרי, עוד יהיה טוב.

את יודעת פרידה, שאלי קושלבסקי נוסע לאמריקה, אשתו עם הילדים כבר בניו יורק. הם לא יכלו לנסוע שניהם יחד, אז הוא עדיין בארץ ישראל. הם חושבים שהוא יסע אליה בקרוב. כשהוא יגיע לאמריקה אנו נכתוב לך את כתובתו, בוודאי תבקרי אותו. זלדה השיגה לעצמה שיעורים. אבל נראה שהיא לא מאד מרוצה.

היי בריאה.
שלך, מרים.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה