תורגם מיידיש ע"י א.מ.ש

מכתב מאמא נחמה:

תאריך משוער - 20.12.36

ביתי האהובה והיקרה פרידה.

היום קיבלנו את הגלויה שלך, גם מכתב קיבלנו ממך, ואנו חייבים עליו תשובה. משמח אותי שקיבלת את המסמכים, ולא תהיה לך תרעומת. תכתבי לנו מכתב יותר ארוך, האם תהיה לך שוב עבודה אצל אקעל, ומהי העבודה היא שלך, והאם את עדיין בשקיל. האם את פוגשת לעיתים קרובות את הידידים שלנו? האם הם מגיעים אליך מדי פעם?

האם ילדיו של אחי המנוח הֶשיל מתעניינים בך? איך הם חיים? האם כתבת אי פעם לאחותי אֶלקה משיקאגו. אני הייתי רוצה לכתוב לה ולדעת איך הכתובת שלה.

איפה נמצאת כעת הגיסה אסתר, אשתו של יצחק, איך היא איבדה את בעלה. תכתבי לי איך אני אכתוב אודותייך לאחותי.

מה אני אכתוב לך, אין שום חדשות, הילדים כבר יכתבו לך הכל. אני מקווה לשמוע בשורות טובות ממך, בתי האהובה. תהיי בריאה. מאחלת לך, אמך.

דרישת שלום מהדודה. (דודה בת-שבע, דני)

דרישת שלום לגיסי האהוב מוריס. דרישת שלום לכל הידידים שלנו. אני מקווה לשמוע מהם בשורות טובות.


מכתב ממרים:

שלום שולמית חביבתי,

מיכאל'ע יעקובסון התחתן בקובנה, הוא לקח בחורה קצת צולעת, אבל תמורת זה הוא נהיה אדם עשיר, הוא עשה עסק טוב מאד, אומרים שהוא עושה עסקים טובים.

למשה שלנו גם כן רצו כבר לנסות להציע שידוך, את יודעת מי הוא השדכן? זה סטודנט מהאקדמיה, את מן הסתם זוכרת את זארקענע, הוא רוצה להיות השדכן. אבל משה, את יודעת, לא ממהר. הוא הבטיח לו שהוא יסע, (כנראה לראות את הנערה המועמדת-דני) אם לא, אז לא יענה להצעה.

בימים אלה קיבלנו מכתב משושנה, נראה שהיא שבעת רצון מחיפה, את העבודה את יודעת, יש לה את אותה עבודה, היא כותבת שהיא הולכת לעיתים קרובות מאד אויף טאליכן, לבקר ידידים. לגולדברג היא מגיעה לעיתים קרובות. היא היתה רוצה לשלוח לנו טבעות (תכשיטים)(פינגערלעך) רק אין לה עם מי.

לפני פסח יגיע מארץ ישראל עקסקורסיע טיול (או ביקור של משלחת) גדול, יכול להיות שקרוב של גולדברג יגיע, זה יהיה טיול (עקסקורסיע) מאד זול.
אני רוצה לבקש משושנה אולי יש לה איזה מכר טוב שהיה רוצה לעשות כזאת קומבינציה, שכשהם יבואו לליטא, שיוכלו לעשות חתונה פיקטיבית, זוהי הדרך היחידה לנסוע לארץ ישראל.

בשולי הדף:

אני חושבת שאני אעשה לעצמי פספורט או מסמכים אם זה יתאפשר, נו, הכי גרוע זה שהמצב לא נהיה יותר טוב. נו, היי בריאה וחזקה.

שלך, מרים.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה