נכתב בעברית

27.10.36
לאחותי החביבה שלום רב !
את מכתבך עם החדשות המעציבות קבלתי כהלום רעם פגעה בי הבשורה.
אני מתארת לי את מצבך את עכשיו. הרי הדודה עה"ש (עליה השלום) היא היתה האדם היחידי שהתענינה בכל ובך.
כתבי לי את האמת. האם באמת לא השתנה יחס הדוד אליך ז.א. האם הוטב יחסו אליך מקודם. כי אני כמעט בטוחה שהוא התענין בך מעט מאד. האשם לא רק בו כי סוף כל סוף הרי הוא עסוק מאד בעסקיו. והוא לא יכול להתמסר לענינים אחרים.
אבל עכשיו אני חושבת שהוא אדם גלמוד אולי הוא באמת יתענין בך יותר.

מה שלומך פרידהלע. את כתבת לי שהיית חולה. אם את כתבת לי אודות זה אז בטח היית מאד חולה. כתבי לי למעה"ש (למען השם) מה היה לך ואיך את מרגישה כעת. אבקש ממך אחותי לכתוב לי בכל שבוע לכל הפחות עכשיו, איזה זמן. את צריכה להכנס לרופא ולשאול לעצתו אל תזניחי.

את צריכה להשגיח על מצב בריאותך. לטייל לבלות. מה לעשות, נגד הטבע אנחנו אינם יכולים לעמוד. ה"מת מת והחי חי".

פרידה'לע, אבקש ממך לכתוב לי אודות הדודה מה הם סבלותיה שהיו לה שהזכרת לי במכתב זה מאד מאד מענין אותי.

כתבי אודות הכל הכל. לי הרי את יכולה לכתוב יותר בפרוטרוט, יותר אינטימי.
מה את חושבת בנוגע למשה. באיזה דרכים את יכולה להביא אותו. לו עשית את זה לא היתה זו טפשות. סוף כל סוף הרי פה בארץ החיים מאד קשים. ולפעמים אם אני חושבת, אודות בא משה פה, אז כמעט שאינני יודעת במה הוא יכול לעבוד. ואולי הוא כן היה יכול להסתדר.
בכל אופן אם יוכל לנסוע לאמריקה היה זה מאד טוב. ואם לא אז יבא הנה. בסוף הרי ימצאו באיזה אופן שהוא להביא אותו. ואז נבוא אליך בתור טיול או את אילינו ונתראה עוד כולנו יחד. יהיה טוב פרידה אל דאגה.
קיבלתי היום מכתב מהבית כולם בריאים. אמא כבר ג"כ יודעת. קבלו כבר את הכסף. לפי דעתי הם צריכים היו לחתן את מרים בכסף. מה דעתך במובן זה?

הרי מרים כבר לא כל כך צעירה לימים. הם לא כתבו לי כלום מה שהם חושבים לעשות בכסף.
אצלי משתנה קצת סדר חיי. אני עוברת ב XI /1 (ראשון לנובמבר 36) לגור בחיפה. אקבל שמה עבודה. אסתדר שמה לא יותר גרוע מבתל-אביב אומרים: "משנה מקום משנה מזל". ננסה. חפצי כבר ארוזים. היו פה חברה ועזרו לי בכל. יסדרו עבורי ?בא-קט? ויהיה שמח. קיבלתי אי אלו מתנות ממכרים.
הפרידה מזהבה לא כל כך נעימה לי סוף כל סוף חיינו ביחד קרוב לארבע שנים. וכל אחת יודעת מה שעבר ומתהוה אצל השניה. אבל אין דבר הרי חיפה איננה רחוקה כ"כ מת"א.
האם יש לך פרידה חברות או חברים אינטימיים? כתבי לי אודות הכל. היי בריאה עליזה רק לא לדאוג זה יפה לבריאות.

מכתבי הבא כבר תקבלי בבואי בחיפה. לעת עתה כתבי לפי כתובת זו: רח' טרומפלדור 28 קומה II זהבה פריד עבור שושנה ת"א.
זהבה תשלח את המכתבים.ד"ש ממנה.

שלום הרבה נשיקות.

אחותך שושנה.

ובשוליים: ד"ש לדוד. הייתי כותבת לו מכתב אלא התחשבתי שאחרי שעברו כבר שלשה חדשים אחרי האסון לא כדאי לעורר את המכאובים אני סומכת עליך. מסרי לו ממני מה שאת חושבת להגיד במצב כזה.
P.S.
מכתבך שעבר מאד מפוזר משפטים אחדים אפילו קשה להבין מה שאת רוצה להביע. אני דואגת לך מאד לכך שעצביך מאד מרוגזים. השתדלי להבריא ברוחך וכוחך.
ש.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה