נכתב בעברית

חיפה 22.09.36
שלום לך שולמית!
קבלתי את מכתבך. יפה מאד מצדך שענית לי טרם שקבלת את תשובתי למכתב הקדם.
אני נמצאת כעת בחיפה. באתי לראש-השנה. אני חושבת לשוב לשבת לתל-אביב. לקחתי לי קצת חופש זה בטח לא יזיק לי. אני נמצאת אצל בערטה גולדברג. יש להם בן יפה ומוצלח. אבל המצב האקונומי כנראה לא כ"כ מהודר. בכל זאת אני מרגישה טוב מאד אצלם הם אנשים מאד סימפטיים. ביחוד ביילה. אברהם ג"כ נמצא אצלם. ביליתי די טוב.
טילתי הלכתי לקפה, לקול-נוע הייתי גם בבת-גלים כ-20 רגע נסיעה מהעיר. המקום הוא נהדר היא נמצאת בין הר-הכרמל והים. טבע נהדר. ישנה פה בריכה מלאכותית, בשבת סדרו התחרויות בשחיה, בקפיצה וכדור מים. לי זה היה מעניין מאד. בתל – אביב לא נמצא דבר כזה. בכלל מוצאת חיפה חן בעיני. בחו"ל בטח חושבים שפשוט סכנה לעבור את הרחוב. טעות גדולה, אמנם לנסוע מחוץ לעיר בסביבה ערבית מובן שלא מיעצים אלא בעיר גופא אין שום סכנה.
עכשיו אחותי תגידי לי מה נשמע אצלך. לפני חצי שעה חלמתי אודותיך, (ג.א. אומרת איך האב געכהאפט אשלאף השעה היא כעת 1/2 6 לפנות ערב), אולי זאת היתה הדחיפה שישבתי לכתוב לך מכתב. כנראה שתוקפים אותך לעיתים תכופות געגועים.
מה לעשות גם זה יעבור. איפה היית בראש-השנה אצל הדודה או אצל איזה שהוא דוד. אני חושבת שאצלם לא עושים טראסק גדול מהחג. מילא גם זה לא נורא. הרי אינך אדוקה.
במכתב את נותנת איזה רמז לי בנוגע לאמריקה. מה פתאום? האם זו השפעה מהבית או שזה דחיפה פתאומית שלך. כתבי אודות זה מענין הדבר. גם מהבית קבלתי מכתב ובו איזה רמז. לשאול את חיה לפיקה באיזה אופן היא שבה לאמריקה. (היא נמצאת עכשיו בא"י).
בכלל המכתב מלא דאגה לי. ראשית לכתוב להם אם אינני מחוסרת עבודה אם כן ישלחו לי כסף. עניין יפה מה את אומרת. הם ישלחו לי עוד כסף.
אגב אני מודה לך מאד בעד רצונך לעזור לי אין לי צורך.
יש לי די להתקיים. ושנית הם כותבים אולי אני רוצה לשוב הביתה מחמת המהומות פה. כמובן לזמן קצר. אך זה צחוק האם אני אשוב לליטא? מה נשמע אצלך חדש? האם את הבראת או רזית. איך משפיע עליך האקלים? הרי הוא שונה קצת מאקלים אירופה. החום כנראה לא היה קטן אצלכם. כתבי לי מה חייך כעת. אודות הכל כתבי לי.
ד"ש לך מויניצקי. הוא נמצא ג"כ בחיפה.
הוא עיכב את שובתי לת"א הוא רוצה שנסע שנינו יחד בחזרה.
חדשות אין אצלי. הכל כפי שהיה.
שלום רב לך פרידה-לע כתבי תיכף תשובה ואני ג"כ אשתדל להיות דיקנית.

ד"ש לדודה והדוד,

שלום אחותך שושנה.

בבית אל תכתבי שהייתי בחיפה כי הם בטח ידאגו שהנני נוסעת בזמן זה.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה