נכתב בעברית

דטנובה 21 יוני 1936
פרידאלע יקרה שלום רב
באמת כבר עבר זמן רב שלא כתבתי לך. כך נדמה לי. אע"פ שלא יותר משני שבועות. במשך הזמן קיבלנו שלושה מכתבים ממך. מבינה אני שיחרה לך בעד שתיקתינו הארוכה. אשם בזה חסר חומר לכתיבה.
היום היה אצלנו יריד "שווענטע אנשאנאס" זוכרת את בטח את הקלירמאיר הדטנובאי. לכל החג מתכוננים עושים טראראם ואחר הוא עובר תודה לאל בשלום.
הצטלמנו היום שולחת אני לך תמונה אחת. לשושנה לא תכתבי אודות זה כי לה לא שלחנו (אין לנו פשוט יותר) ומזה יכל לצאת ריב. אל תחשבי שאותך אנחנו אוהבים יותר ממנה (דו וועסט זרק דאך האל גרויס) אך כך כבר יצא.
שולחת אני לך פתקא שלאה שלחה עבורך.
ברכה לדוד ולדודה.
הרבה נשיקות לך, פסי.


תרגום מיידיש א.מ.ש

ביתי האהובה פרידה מה שלומך?
אנו כולנו תודה לא-ל בריאים, שרק יהיה לנו נחת מכם ילדים, זוהי השאיפה היחידה שלנו.
איך את מתמודדת עם החום האמריקאי, צריך להיות אצלכם חום גדול, ואת הרי לא יכולה לסבול את זה, תכתבי לנו אודות זה איך את מסתדרת.
אצלינו אין שום חדשות, משה כבר גמר את שנת הלימודים, יתכן שהוא ישאר בפלונגע במשך הקיץ, אולי יהיה לו שם שיעורים. אין לו חשק לבוא הביתה, וזה אכן כך, עם מי יש לו פה בדטנובה לבלות את הזמן.
בנוגע ליצחק קאגאן, כתבו לך שהוא השתחרר מהשירות הצבאי, אכן כך היה, אבל למרבה הצער לא היה לו מזל בזה, הלשינו את הרופא שפטר אותו, והוא היה מוכרח ללכת לשרת. הוא משרת כבר חודש בקיידאן, הולך לו לא רע. היום הוא הגיע לביקור, לא יקחו אף אחד למלא את מקומו, הם לא צריכים.

היי בריאה, אביך.

דרישת שלום לבבית לדודה ולדוד, תהיו כולכם בריאים.


אחותי גיסי וביתי הנאמנה פרידה האהובים.
בזמן קצר קיבלנו ממך שלשה מכתבים, ואחרי הכל לא ענינו לך. בשבוע שעבר כבר רצינו לכתוב, הילדים אמרו לחכות, ביום ראשון יהיה מכתב, והאבא הביא מהדואר, ב-14 ביוני קיבלנו, זה לא ארך 10 ימים.
אני מודה לך מאד על שאת כותבת לעתים קרובות, שרק נשמע בשורות טובות.
פרידה'לע, אל תהיי מודאגת שאת לא מקבלת מיד תשובה, באמת אין מה לכתוב, וגם אנחנו קצת עסוקים.
אני מאד אוהבת להיות בגינה, לראות איך מתפתחים הצמחים והכל בסדר, כבר יש אצלינו (טרעסקאווקעס) תותים, מאד יפים, ונותנים לכולם לטעום.
ילדתי האהובה, אל תהיי מודאגת על שאין לך עבודה, כשתדעי טוב אנגלית אני מקוה שאת תסתדרי במשהו, צריך סבלנות. תודה לא-ל שיש לך בית טוב, בואי נקוה שעוד יבואו דברים טובים לאחרים. משמח אותי מאד שהדודה שלחה קצת כסף לבת שבע, היא זקוקה לזה בדחיפות.
אנו מצפים למכתבים האהובים שלך, כתבי איך מבלים את הקיץ, ובכלל אודות החיים האמריקאיים. יש לך כבר כמה מכרים, כתבי מכתב ארוך.
היי בריאה.
אחותך גיסתך ואמך המאחלת לכם טוב.
נחמה.

דרישת שלום לידידינו.


פרידה חביבה שלום רב,
בשבילי נשאר מקום די קטן בשביל לכתוב, יש לי כבר כזה מין מזל, שהם תופסים לפני לכתוב.
פעסק'ע מזכירה לי שלא אשכח להכניס את התמונות שלנו, היא רוצה להראות את עצמה כמה שהיא נראית טוב, היא נראית פה באמת סוכר כמו שהיא.
(נאר א שיינע מיידלה איז זי דאך) נערה יפה היא, אחרי הכל, וכשהיא תתאושש היא אכן תראה טוב. (אין דער עיקאר זי וואלט ווערן שטארקער), והעיקר שהיא תתחזק יותר.
אני שומרת עליה קצת, אצלינו בבית מאד קשה להתאושש. אני גם כן לא כל כך מלאה כמו שנראה פה בתמונה, הבגד שלך אשם בזה, ובנוסף לזה אני גם עקומה.
אמא ואבא נראים כמו שהם באמת. את רואה, אנו שולחים לך כבר את התמונה השניה.
שלחי לנו תמונה, אצל הדודה הרי יש מצלמה. היי בריאה וחזקה.

שלך, מרים.

דרישת שלום לבבית לדודה ולדוד.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה