נכתב בעברית

25.4.36

אתמול קבלנו את מכתבך הארוך, מחהמע"ד. (מחול המועד) מאד שמחתי שבעדי כתבת ליחוד. לו היו במכתב זה סודות לא הייתי נותנת לשום איש לקרא. מכיון שדברים נסתרים לא היו בו הקראתי ותרגמתי את מכתבי לכולם ופעמים אחדות. לעטל אבילווסקי אמסור ברכה.
ביום הרביעי קבלנו את שתי החבילות ששלחתם לנו. אני ואבא הלכנו לפוסטה להביא אותם. ובאמת יצא זעה על גופי כי לא קל היה להביא אותם אל הבית. בבית כבר חכתה מרים עם מספרים תיכף להתחיל במלאכה.
אמא כפי שאת יודעת יצאה אל החצר לשמר על הגויה שטפלה בתפוחי האדמה שבקרוב נצטרך כבר נזעצן (לאסוף) ולא התענינה בכל הדברים היפים. אבל כשהתחלתי למדד את השמלות אחת אל השניה כבר אמא גערה שלא אשתגע פן אקלקל את דמותם.
מחר שולחת אני ללאה דברים אחדים מהחבילה, כגון: את הקוסטיום שלך ועוד שמלה אחת קלה. הלא את יודעת ללאה קשה להתאים שמלות. ממשי היא לא רוצה רק מצמר.
אני ואבא היינו בשבוע העברה בקובנה. נכנסתי לד"ר סקלוטאווסקי. הוא הגיד לי שיש לי רווַמטוס במידה קטנה מאד ואפשר לרפואת את זה נתן לי משחה וטיפות לשתות וצוה לי חדש ימים לנוח. ז.א. לא לטיל הרבה לא לעבד קשה וכעבר חדש ימים לבא שוב אצלו. זה העיקר בעדי. בכלל הגיד לי הד"ר שזו מחלה לא רצינית, ובמשך הזמן הכאב מהצד יעבר.
מִיְדְיה קבלנו גלויה הדוד מרגיש את עצמו לא רע. כתבי להם מכתב. חשבתי שכבר כתבת להם מכתב מזמן עזבך את ליטא.
מרים יושבת עכשיו ומתקנת כותונת למשה מחר נשלח לו דרך הפוסטה. אני ממהרת ללכת לגהץ. כבסתי היום הרבה דברים את הקוסטיום הברוינעם שולחת אני ללאה שמלה אחת ועוד...
בודאי קראת בעתונות מהמאורעות שקרו בתל-אביב. נפלו לא מעט קרבנות. נשפך דם בלתי אשם לא מעט. אבל כל זה לא ירחיק אותנו משם ועוד יותר יקרה לנו ארץ זאת ששדותיה יבלו (אולי יספגו) (געמיסטיקט) בדם אחינו הטהור והחי באנו
כל זה צריכים אנחנו להודות למשטרה העַרוּמה שמובילה את ההמון השחור (הערבי) בדרכים כאלה שמהם לא מפסידה היא... לא רבים הקרבנות 20 מספרם מאחינו. (מהערבים יש עוד יותר אך זה לא מענין לנו). עכשיו כבר מורגש בכל הארץ שקט.
היי בריאה ושלמה,

שלך פסי.

תודה רבה לכם בעד החבילות. את החלוק מסרנו לעטה. זה יהיה בעדה טוב מאד.


תרגום מיידיש א.מ.ש

אחותי גיסי וביתי פרידה היקרים.
בקוצר רוח קיבלנו את מכתבכם, עוד מעט כבר שבועיים אנו לא מקבלים מכם שום מכתב. תודה לא-ל שאתם בריאים.
מרייזל'ע קיבלנו בשבוע האחרון 2 מכתבים, כדי להרגיע אותנו בנוגע למצב הנוכחי בארץ ישראל, אנו מספיק מודאגים בנוגע לזה, למרבה הצער, במה אפשר לעזור, יתן ה' שכבר יבוא טוב לכולם.
את שתי החבילות שלכם קיבלנו ב-23 באפריל, הגיעו די מהר. גם לשלם לא שילמנו הרבה, 6 ליטס לשתיהן. התיק עדיין שלם, אני חושבת שהכל הגיע בשלמות, ושתיהן הגיעו יחד, באותו היום.
אחות אהובה, היה לך טרחה גדולה לארוז, מגיע לך על זה תודה רבה. ולכולם יש מה ללבוש. אני מצאתי בגד שהיה עליו סימן של איגאיק פאל, (אולי "קריעה" סימן למותו של מישהו – דני) לכן יקיריי, כתבו לי את האמת, מתי זה קרה, הלב אומר לי כל הזמן שמשהו אירע עם אחינו העשיל, ומה אפשר לעשות, אי אפשר לתקן את העולם. ולכתוב לי קצת מכל אלו משלנו, מה נשמע אתם.
ביתי האהובה פרידה'לע, אני מצפה למכתבים שלך. אני מקוה שאת כבר התרגלת לחיים האמריקאיים. משמח אותי ביותר שאת אצל הדודה, יתן ה' שנשמע מכם בשורות טובות. תהיו בריאים. אחותך, גיסתך, ואמך המאחלת לכם טוב.

נחמה.

מבת שבע קיבלנו מכתב, היא כותבת שהיא קיבלה את המכתב שלכם ואת ה-10 דולר.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה