נכתב בעברית

פריידאלע יקירתי! שלום וברכה. 16.4.36

אתמול קיבלנו את מכתבך. אני בעצמי הלכתי על הפוסטה לקבל אותו. ומה גדלה שמחתי, כשבאנעוויץ נתן לי את המעטפה הארוכה תיכף הכרתי את כתב ידך. באתי הביתה קראתי בקול רם את המכתב פעמים אחדות. לאמא מאד מצא חן שאתם אוכלים שם בשר כבש. והיא החליטה שמהיום והלאה גם אנחנו נקנה אצל ר' הלל די שעפסענע פליש (בשר כבש) ונאכל.

בשבוע העבר היתה אצלנו אורחת שושנה פריד. היא בחורה נעימה ויפה מאד. כל כך התרגלנו האחת לשניה שלא חפצתי לתת לה לנסע הביתה. היא באה בדטנובה לחתונת יקובסון ביום הפורים. ביחד הלכנו לחתונה בילינו את הזמן יפה מאד. (שמלתי האט זיק זייער איינגעגעבן און איך האב אויסגעזען יאקע ווי א מענש). (שמלתי יצאה טוב ואני נראיתי כמו בן אדם)

מה שלומך? האם אצלכם ישנן ביצות. אצלנו הביצות כה גדולות שקשה לתאר אותם הלא לך הם ידועות. כשעוברים את הרחוב הרגלים ננעצות בביצה שקשה להוציא אותם וכשעוד נושאים קאלאשן (ערדליים) גדולים אז אין עצה אחרת מאשר להשאיר אותם בבצה לברך גומלין שהגוף נשאר שלם.

מלאה קבלנו מכתב. היא עובדת ובריאה. את הכתובת לא אוכל לכתב לך כי הם יצאו עכשיו מדירתם בשביל הפארפלייצונג (השטפון) מהנעמן. הם עברו שוב "לגשר" אבל "גשר" לא נמצא עכשיו על מקומו הישן כי עבר לדירה אחרת. יכל להיות שלפסח תבא הביתה. משה ג"כ יבוא.

האם קבלת מכתב משושנה?

שלום לך, פסי.

ברכה לדוד ולדודה. הנ"ל.


תרגום מיידיש א.מ.ש

ביתי האהובה והנאמנה פרידה! 16 אפריל 1936

מה שלומך? אנו כולנו תודה לא-ל בריאים, אני כעת באתי מהדואר, לאה קראה לנו לטלפון להודיע לנו שהיא בריאה, השטפון בקובנה כבר עבר, מחר היא כבר הולכת לעבודה ברגל, ושלא נדאג אודותיה. יתכן שהיא תבוא הביתה לפסח, היא עדיין לא יודעת סופית. כתבי לנו אם קיבלת מכתב עם תמונה מרייזל'ה, היא כתבה לנו שהיא שלחה לך תמונה שלה. היום דוד הביא מצות בשבילנו מקיידאן. שהשם רק יתן בריאות. מתכוננים כבר לפסח. אין אצלינו שום חדשות.

היי בריאה ושמחה.
אביך.

דרישת שלום לבבית לדודה ולדוד, אנו מאחלים לכם בריאות וכל טוב.


אחותי, גיסי, וביתי פרידה האהובים

אנו מודים לך מאד על שכתבת לנו במדויק, זו שמחה גדולה אצלינו עם המכתבים שלך.
יתן ה' שנשמע ממך בשורות טובות. השבוע זונדל קיבל מכתב מהדודה שלו שאת ביקרת אותה, היא מאד נהנתה מהאורחים שהגיעו אליה.
פרידה, היא אומרת שאת לא נראית 'ירוקה'. היא מברכת אותך שיהיה לך מזל טוב. היא שלחה להם צ'ק של 25 דולר. זונדל ועטה מודים לכם על המאמץ, שביקרתם את אחיו ודודתו. מאד נעים לקרוא את המכתב הטוב והחכם שלה, למרבה הצער היא כותבת שהיא במצב גרוע.

פרידה'לע אהובה, את דואגת תמיד אודותי, ורוצה לשחרר אותי מהחיים הדטנובאיים האפורים, כבר כל כך התרגלנו לזה.
לא רואים אצלינו שום ירקות, אפילו תפוחים כבר אין. ולהביא ממקום אחר עולה יותר מידי יקר, וכך אנו מוכרחים לחכות לקיץ. כתבי באיזה ירקות משתמשים אצלכם, ואיך מבשלים אותם. המכתב כבר יגיע אליכם סמוך לפסח, אני מאחלת לכם פסח בריא ושמח. וכתבי לנו על הכל.

מזלדה קיבלנו השבוע מכתב, בשבת שלפני פורים היא היתה אצל רייזל'ע, היא כותבת דרישת שלום ממנה. אנו ממתינים השבוע לקבל מכתב מרייזל'ע, היא כבר תכתוב אודות הביקור של זלדה.
טהייערע שוועסטער, עס פרייט מיר זייער אז דו בינסט אזוי גראטען, און דו קאכסט און מאכסט גיך און גיט. (אחותי היקרה, מאד משמח אותי שאת כל כך מוצלחת, ואת מבשלת ועושה מהר וטוב). יתן ה' שנהיה בריאים

אחותי היקרה, מאד משמח אותי שאת כל כך מוצלחת, ואת מבשלת ועושה מהר וטוב. יתן ה' שנהיה בריאים ונשמע בשורות טובות מכולכם. מאחותנו בת שבע קיבלתי מכתב, היא שואלת עליכם. מאחותנו בת שבע קיבלתי מכתב, היא שואלת עליכם.
היו בריאים
המאחלת לכם
אחותך גיסתך ואמך הנאמנה,
נחמה.

דרישת שלום לבבית לכל בני משפחתנו.
דרישת שלום מפערעלע קאגאן. כך היא קוראת לעצמה.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה