תורגם מיידיש ע"י א.מ.ש

ד' דחול המועד פסח תרצ"ו 12.4.36

ליבע טאכטער פרידא! (ביתי האהובה פרידה!)
מה שלומך ילדתי? עוד מעט כבר אחרי החג, איך עבר עליכם פסח? אנו כולנו תודה לא-ל בריאים. הילדים משה ולאה מתכוננים כבר לנסיעה מיד אחרי החג, שיסעו לשלום. אתמול בשבת קיבלנו את המכתב שלך, זה שכתבת ב-1 באפריל, הגיע מהר, סך הכל ארך לו 11 יום. משה ולאה באמת חיכו למכתבך.
את ה-25 דולר קיבלנו, ה' יתן לכם בריאות ושכר אלף אלפים. מהדודה בת שבע גם קיבלנו גלויה, היא כותבת שהיא קיבלה מכם מכתב עם 10 דולר. היא בריאה, לפסח היא היתה מוזמנת לגרשון. אלזא איך הייל זיך צו פערענדיגען מיין בריוו, ס'איז עיו"ט און שיין טאקע ניט פרי. (אני ממהר אפוא לסיים את מכתבי, זה ערב יום טוב, ובאמת כבר לא מוקדם). היי בריאה ומאושרת.
אביך.
דרישת שלום לבבית לדודה ולדוד, תהיו כולכם בריאים ומאושרים.


שולמית שלום !
עוד שני ימים ונגמר הפסח. ובאמת לא הסתכלתי איך שעברו ימי החג. מזג האויר היה כל העת לא טוב והוצרכנו לשבת בבית. היום יורד גשם סתוי. היום בא אצל עטא אורח משה כהן. הוא שאל אודותיך איך הסתדרת בארץ הזהבית.
בישבי לכתב את מכתב זה חשבתי הרבה הרבה לכתב אבל לסוף נאלמו כל הרעיונות היפות והמחוכמות (שאינן) ולא אוכל למלא את הניר.

היי בריאה ושלמה שלך פסי.
ברכה לדוד ולדודה.


בהמשך מכתב מלאה:

לפרידה חביבתי !
הנני כמעט שבעת רצון שתיכף יגמר החג ואכל לשוב לקובנה. קשה לשבת בדטנובה עצוב כאן מאד. אין מה לעשות. אין אני צריכה לספר לך איך נראית דטנובה הנך בודאי עוד זוכרת יפה את הביצות הגדולות.
בבית אין חדשות. כולם בריאים. פסל'ה רוצה דוקא לעזוב את העירה אבל אין אני רואה לעת עתה שום סיכויים לכך. באמת חבל לי מאד עליה אין לה כאן חברה שתוכל לבלות אתם יחד.
היום בא אורח אל קַגַן אחיו של זונדל, וכמובן היה טַרַרַם שלם. עטע ניקתה את הבית סידרה את הכל באופן יפה מאד אבל שכחה לסרק את שערותיה איז ארומגעגאנגען מיטן גאנצן שלומפער. (התהלכה והסתובבה לא מסודרת)
יותר אין כמדומני שום חדשות, פראלע הנה ילדה, באמת יפה וגם עליזה ומפטפטת אודות כל מה שאת רוצה ואנחנו מבלים אתה יפה מאד.
אני מחכה ממך למכתב בקובנה. היי בריאה.
רב שלום וברכה.

לאה.
ברכה מאמא ומשה אין להם פנאי לכתב לך הפעם.


תורגם מיידיש ע"י א.מ.ש

שלום רב פרידה'לע חביבתי
באמת אין מה לכתוב, הייתי רוצה לכתוב הרבה, אבל נשאר לי מעט זמן לכתוב, אמא הסיקה את התנור, אני רוצה לאפות טורט, פעסע דופקת כבר את החלבונים.
מי יודע אם זה יצליח, בשביל אורח אני חושבת שזה יהיה טוב. אם נזכרתי באורח, אני אכן נזכרת ששנה שעברה בשני הימים האחרונים של החג משה כהן היה אצלינו, כולנו יחד חגגנו, את לימדת אותנו שיר בעברית, וזה אכן היה באמת שמח. אף על פי כן אנו צריכים להיות שמחים שאת לא אתנו יחד.
יש כזה חום בדטנובה, כל כך בוצי ועגום. נראה שבאמריקה נהיה אביב מוקדם יותר, כמו שאת כותבת אצלכם כבר ממש קיצי. אני כבר מחכה מאד לקיץ, אולי יהיה קצת יותר שמח.
אני מאד ממהרת, צריך כבר תיכף להדליק נרות. הבית כבר מוכן, מקודם כולנו שטפנו את הרצפה. לאה יושבת ליד המכונה ומתקנת לעצמה את מה שהיא צריכה לקחת. היא נראית טוב מאד, היא אומרת שמאד עגום, היא מחכה כבר שיהיה כבר אחרי החג.
איצ'ע קאהן הביא אצלם רדיו של נאוושניקעס, אז קופצים אליהם לשמוע, צריך להיות שקט מוחלט ואז אפשר לשמוע, ואם חלילה מזיזים איזה כסא אז לא שומעים כלום. זיי געזונט און שטארק. (היי בריאה וחזקה).

דיין, מרים. (שלך, מרים). דרישת שלום לבבית לדודה ולדוד

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה