נכתב בעברית

דטנובה- 4.3.36

פרידה חביבתי, שלום רב לך!
את מכתבך קבלנו. באמת מאד חכיתי למכתב זה כי חשבתי שבו יהיה מונח תמונתך. אשתדל לחכות יותר אע"פ שקשה.
שושנה כתבה לנו ששלחה לך מכתב ותמונה בודאי כבר קבלת את המכתב ביחד עם התמונה. מה את אומרת? קשה כמעט להכיר את שושנה היא מאד יפתה.
מאד שמחה אני שאת כבר א"פארדינערקע" (מסוגלת להתפרנס) חבל רק שמיגיע כפיך את צריכה לשלוח לנו. אולי זה קשה בעדך? ומה אומרת הדודה על זאת?
פרידל'ה אכתב לך חדש. מחזיקים אנחנו כבר שכר בעה"ש. (בעזרת השם) שכאעלוו נתן לנו רשיון (פאטענט). כל העת לא חפצנו לקחת אבל הסוף יצא שלקחנו. כעת הפדיון עוד לא גדול אולי בקיץ יוטב.
מה כותבת לך שושנה? מאד מענין לדעת. שושנה כתבה לנו שראתה את חיה לפיקא. היא שבה מאמריקה ארצה. שמעון לפיקא אינו כל כך שבע רצון מארץ ישראל כפי שאיטע ראשע מספרת. הוא כותב שהחיים שם קשים וקשה להסתדר.
היום נסעה עטה קגן לקובנה שלחתי דרכה משלוח-מנות ללאה. הייתי גם לך שולחת פול ודמן טאשן לו היה ביכולתי.
מתכוננים אנחנו לחתונה שתארך בפורים. חיה-שרה יאקובסון מתחתנת. החתונה תהיה בדטנובה. וגם אנחנו מוזמנים. ועל סמך זה אני תופרת לי שמלה. כשתהיה מוכנה אכתב לך. אכתב לך גם מהחתונה איך שבליתי את הזמן.
היי בריאה ושלמה. שולחת אני לך הרבה הרבה נשיקות.
ברכה לדודה ולדוד.
שלך פסי.מתורגם מאידיש א.מ.ש

4 מרץ 1936

אחותי גיסי וביתי פרידה היקרים.
אנו ציפינו למכתבכם בקוצר רוח. תודה לא-ל שאתם בריאים ושמחים, אני מקווה גם הלאה לשמוע בשורות טובות. משמח אותי שאת עובדת ואת מרוצה. אם אני לא טועה, אני חושבת שהדודה אומרת למוריס, תשלם לה טוב לפרידה. משמח אותי שאת לא עובדת בשבת. את ה-15 דולר עדיין לא קיבלנו, ודאי זה יגיע בקרוב. את התודה עבור הכסף אני חושבת שמגיע לדודה, שזה כבר יהיה יחד. גם לך זה בודאי יבוא לשימוש.
אנו ממתינים לקבל דרישת שלום מרייזעלע באמצעות זלדה, ביקשתי ממנה שתדון אתך בדיוק בנוגע למצב שלה. שלחנו לה איזה משהו קטן . עדיין לא הגיע שום מכתב מזלדה, רק מברק על ההגעה שלה, כמו שלך. אצלינו אין שום חדשות, מתכוננים קצת לפסח. בימים האלה כבר נהיה חמים, האדמה כבר בוצית.
פרידה'לע האהובה, זה משמח אותנו מאד שאת לומדת, זה הרי כעת השאיפה היחידה שלך, עם סבלנות את תצליחי להגיע לזה. שרק נהיה בריאים. תכתבו לנו מכתבים לעיתים קרובות עם הרבה חדשות. תהיו בריאים וחזקים. המאחלת, אחותך גיסתך ואמך האוהבת.

נחמה.

בשוליים: אם את יכולה לשלוח את הכסף בדולרים היה יותר טובשלום פרידה'לע חביבתי
אני מגיעה עכשיו מקאגאן, עטע נסעה היום לקובנה. פערעלע קצת לא רגועה, ישבתי ושוחחתי איתה. היא ילדת פלא, היא כבר יודעת לדבר הכל, ולשיר את כל השירים. היא עכשיו שרה את התקוה, היה מה לשמוע. היא מזכירה אותך כל הזמן, זה מעניין שהיא מזהה אותך בכל הגלויות. לפי הגיל שלה היא מאד חכמה, היא נמצאת אצלנו תמיד, היא נותנת לי יד בואי (אפירן ) לטייל.
אני מאד ממהרת, השעה היא כבר לפני עשר. פרידה, למה אתה כותבת כל כך מעט, תכתבי יותר ובמפורט. בדטנובה אין שום חדשות, האדמה מאד בוצית, אי אפשר לחצות את הרחוב. תהיי בריאה וחזקה.
שלך, מרים.

דרישת שלום לבבית לדודה ולדוד.
אבא מוסר דרישת שלום לכולם.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה