תורגם מיידיש ע"י א.מ.ש

שבת - בערב דטנובה 1.2.36

פרידה חביבתי שלום!
אצלנו זה נהיה כבר דבר קבוע, כל ליל שבת לכתוב לך מכתב, בין השמשות כשכולם יחד יושבים ליד התנור, דנים מה לכתוב, וכולם בקול אחד אומרים שאין חומר במה למלא את ארבעת עמודי הנייר.

היום וגם אתמול ירד שלג כזה, שזה כבר כמעט נהיה כמו דרך למזחלות, אנחנו רוצים מאד לנסוע לגלוש, אבל למרבה הצער אין עם מי, ועם מה.
ביום ראשון שעבר קיבלנו משושנה מכתב, וגם תמונה קיבלנו. מרוב שמחה רציתי לקפוץ מהכנסיה (כמו שלאה'קע לאפאקס רגילה לומר). מאד התפעלתי מהמראה הנהדר של רייזל'ע, זאת תמונה מדהימה, היא נראית כמו שחקנית קולנוע, הבחורים שראו את התמונה אומרים שזה "תופס את העין", וזה מוכרח להיות אמת. את התמונה הזאת שלחתי ללאה לקובנה, אני מאמינה שרייזל'ע תשלח גם לך תמונה כזאת.

מלאה קיבלנו מכתב באמצעות זלדה, לאה עוזבת את "גשר" ועוברת ל"שומרים קיבוץ". לעת עתה אין לה עבודה, יתכן שהיא תבוא למספר שבועות הביתה לחופש, אנו ממתינים למכתב ממנה. מה שלומך ילדתי היקרה? איך הולך לך בעבודה? כמה שעות את עובדת? ובאיזה עבודה? תכתבי לנו על הכל בדיוק.

כעת צריך לכתוב לך קצת חדשות מדטנובה, ביום שישי העסקע מרקוס נסע לארץ ישראל, אני נתתי לו את הכתובת של שושנה. זלדה גם כן נוסעת כבר בעוד זמן קצר, ב-12 בפברואר היא נוסעת לפולין, ומקאנסטאנץ היא עולה לאניה. באמצעותה אנו נשלח משהו קטן לשושנה, (למרות שעדיין איננו יודעים מה), דברים גדולים היא לא יכולה לקחת, כי כשנוסעים בתור תיירת אין אישור לקחת הרבה מטען. אתמול היא היתה אצלינו, היא מבררת הכל אודותיך מה את כותבת.

מסרנו לעטל טוקר דרישת שלום מאחותה, היא מאד הודתה לנו. עטל כעת עסוקה קצת, אחיינית שלה מינה טוקר התארסה במזל טוב, החתן שלה הוא בארנעסי מקיידאן. בעוד זמן קצר תהיה חתונה, היו דיבורים שהחתונה תהיה בדטנובה, ואני כבר חשבתי לתפור לעצמי בגד מהודר אבל הסוף הוא שהשמחה לא תהיה בדטנובה רק בקובנה. מוטל'ה מרלים גם התארס, הוא הגיע לעיירה לבוש יפה כמו רוזן, לבוש בחזיה עם מעיל, בקיצור, מגונדר כמו שצריך, כמו שמתאים לחתן של כלה עשירה. נתתי לו ברכת מזל טוב נלהבת, והתעניינתי בפרטות, הוא עונה עם שאלות, צוחק ו'מתלקק'.
נראה לי שכבר כתבתי לך הכל בדיוק.
אני שולחת לך מלא מלא נשיקות.

שלך, פסי.

נ.ב. דרישת שלום לדודה ולדוד.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה