מתורגם מיידיש ע"י א.מ.ש

תאריך משוער-19 ינואר 1936

אחותי גיסי וביתי פרידה היקרים, תחיו באושר.
את מכתבכם קיבלנו ב-17 בערב, (17 ינואר -דני) כשפעס'לה הלכה לקחת את העיתון מהדואר, כרגיל זו אצלינו שמחה גדולה, תודה לא-ל שאתם בריאים ומרוצים.
אחותי היקרה מערי, אני מודה לך מאד על שכתבת לנו, ועל שיידעת אותנו אודות פרידה, איך היא מרגישה. בדרך כלל בתקופה הראשונה כשעדיין לא מכירים את השפה צריך קצת לסבול מזה, אבל כשיש לה בית כזה טוב, שאתם מחפשים עבורה רק דברים טובים, ולגרום לה הנאה, אני מקוה שלא יהיה לה קשה ללמוד את השפה. בדרך כלל צריך להתאמץ וללמוד, ואז אפשר לקוות שזה ילך טוב.

אחותי האהובה, את ה-100 דולר ששלחת קיבלנו היום ב-19, הבנק המרכזי שלח מיד לדטנובה. אנו מודים לך מאד, זה יבוא טוב לשימוש, אנו נשלם חובות שיש לנו. ככה מתנהלים החיים שלנו, עם קשיים, ואין מה לעשות, שרק נהיה בריאים ונשמע מכם בשורות טובות, זהו הרצון היחיד שלי.

עטע מודה לך מאד שביקרת את דודתו ואחיו של זונדל, זאת היתה נסיעה גדולה. מה דעתך פרידה, הוא גם אדם כזה כמו זונדל? עטע תכתוב לך בקרוב, השבוע היא לא מרגישה טוב, היא מצוננת. אצלינו ב"ה אנו בריאים.
אני מאד שמחה שאת בתי האהובה, יחד עם הדודה, מילאת את הבקשה שביקשו ממך. אני מצפה להתעדכן אודות אלו משלנו, אודות המצב שלהם. תהיה בריאה וחזקה, אנו מצפים למכתבים שלכם, שהם ההנאה היחידה שלנו.
אני מסיימת.
אחותך גיסתך ואמך המודה לכם.
נחמה.

דרישת שלום מאבא, הוא הלך לישון, מחר בבוקר הוא נוסע לקיידאן, לנסוע עם הרכב, מאד קשה, הכפור די גדול, היום אמרו שיש 26 מעלות. אין שום שלג.


פרידה האהובה שלום רב!

את מכתבך קיבלנו, כמו גם את המכתב של הדודה, אני מודה מאד לדודה על הדאגה אודות מצב בריאותי, אני מרגישה כעת הרבה יותר טוב מאשר לפני כן.

ביום ראשון נסעתי עם מיכאל'ע יעקובסון לקראקא, ביקרתי את צ'ערנע מירוויס, היא מסרה לי דרישת שלום מרייזל'ה, נראה לי שכבר כתבתי לך על זה. היא אומרת ששושנה היא נערה יפה, יש להם חדר יפה ומצוחצח, נכנסים אליהם בחורים, והם חיים חיים די שמחים. היא הולכת לבושה די יפה, היא תפרה לעצמה בגד צמר ירוק, ובגדים קלים. היא אומרת שהמעיל שלה כבר משומש כמו שצריך, היא תיקנה אותו קצת. שאלתי אותה איך שושנה הגיבה על הנסיעה שלך לאמריקה, היא אומרת שהיא היתה מאד שמחה עם זה.

ערכתי היכרות עם המשפחה של פריד, הם אנשים מאד נחמדים, מעל לכל הילדים. הם שולחים לך דרישת שלום לבבית.

תהיי בריאה. דרישת שלום לדודה.

פסי.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה