נכתב בעברית
לפרידה, שלום רב! 21.12.35

באתי היום מפלונגה הביתה לחג החנוכה. אני חושב כאן לשהות כשבוע ימים. את האמת אגיד לך, כי שום שינויים לא חלו כאן במשך החודשים שלא הייתי בבית. אותם הערבים הארוכים, הקריאה בעתונים, קבלת ומשלֹח מכתבים.
כפי שאת רואה כאן לא נתחדש שום דבר - החיים בְמַסלולם הישן צועדים בצעדים אִטיים ושקטים מאד לתוך החֹרף בסערותיו ושלגיו. היום, דוקא, סופה וסערה גדולה וְדטנובה נראית מדבר שממה של שלג וקור.
על חיי בפלונגה אין מה להתאונן, כי העבודה קלה, והרי הנני חי חיים קלים, כיתר עַם המורים, בלי הרבה דאגות, אך, דוקא אותו המצב השקט והנוחיות הרבה אינם מספקים אותי, כי סוף סוף לא הייתי רוצה להשאר אזרח בתוך חבורת הבטלנים המודרניים הקרואים מורים בישראל. הנני רואה בחיים אלה השקטת הפעילות ובריחה ממלחמת החיים הקשה. זהו התכנסות מתחת לשמיכה חמה בחדר חם מאד ומלאה, בזמן של סכנות וחיים קשים באמת. ואחרי הצהרים הננו מתכנסים בחברת מורים ומכירים משתעשעים ומתהוללים.

בשבוע העבר היה נשף מחולות בפלונג'ה בקרתי ובליתי את הזמן יפה בחברת ה"סמעטענע" (השמנה וסלתה) מישטיינס גיזאגט, (בהסתייגות) של פלונגה. חוץ מזה היה נשף בגמנסיון בעד הילדים לכבוד החנוכה. בשבוע זה הנני חושב לבֹא לקובנה ואולי גם אשתתף בקונפרנציה של המפלגה ציס. ואתראה גם עם לאה.

קראתי בעיתון, שבניו- יורק התקימה אסיפה של "ארבייטען כינג" (ארגון עבודה יהודי) בעד א"י העובדת, אם את קוראת עתון יהודי, אז את יודעת בודאי מזה.

הנני משער שאינך יודעת עוד לצאת מפתח הבית ולבדך אינך באה עוד לשום מקום כנראה. באמת קשה להתאזרח בתוך המערבלה הנקראת ניו-יורק וביחוד אחד הבא מדטנובה, כי גַם בתוך קנה מידה של ליטא, דטנובה נחשבת לאחת העירות הכי קטנות ודלות. והדבר האחר גרוע, כי הַחיים כַאן גוזלים את הענין לכל דבר ונעשים אַפַטִיים לקטנות לכאורע החיים, אבל בתוך העולם הגדול הם תופסים מקום חשוב. אותה הארטילעות והקשר היפה עם תופעות החיים הננו מרגישים ביחוד, כשבאים לתוך סביבת אנשים יותר גדולה ומודרנית. ובכן התעניני לכה"פ (כהכי פרושו-קיצורים ביהדות) מעכשיו עם הכל מה שנעשה מסביב, הביטי בעין בוחנת, וכתבי לנו מהרשמים ומרגשותיך אע"פ שאת מכירה עוד מעט מאֹד את סביבתך החדשה. אבל דוקא הניגודים הפתאומיים והמעבר מהחשך אל האור הם היוצרים ומשפיעים במידה מרובה.

מארץ ישראל נשמעות בזמן האחרון ידיעות ע"ד(על דבר) משבר עד כמה זה מיוסד(כנראה מבוסס. דני) איננו יודעים בכל אופן שושנה כותבת שעליה לא פעל עוד. היי בריאה ושמחה, ברכה חמה לדודה ולדוד ולקרובים.

שלך משה.
דטנובה 21.12.35 יום א'.


ביתי יקירתי פרידה!
מה שלומך? לנו ת"ל שלום, הפעם אקצר מכתבי יען כי העת קצרה וצריכים למסור את המכתב לבאנקאווסקי.
אביך.
דרישת שלום לדודתך ולדוד מאת בת- שבע ומכולנו.


תורגם מאידיש ע"י א.מ.ש

דודה ודוד יקרים.
סוף סוף שלחנו לכם את החבילה. האם אתם מרוצים ממנו? מה שלום בריאותכם? איזה העסקים אצלכם? דרישת שלום לבבית ואיחולי לאושר. אני מסיים.
שלכם, משה.

למכתב המקורי

לרשימת המכתבים

לעמוד הפתיחה